Ještě před nedávnem patřily tyto domy v Tylově ulici mezi nejzanedbanější objekty v této části města. Oprýskané fasády, opadávající omítka a celkově zchátralý stav budov působily na kolemjdoucí velmi nevlídně. Obyvatelé této lokality si navíc dlouhodobě stěžovali na problematické osoby, které se v okolí domů pohybovaly, a místo tak získalo pověst zanedbaného a nepříliš bezpečného kouta města.
Podle lidí z okolí se v domech i jejich bezprostředním okolí pravidelně scházeli uživatelé drog, na chodbách se povalovaly použité injekční stříkačky a další odpad. V některých částech objektů chybělo základní hygienické zázemí, což vedlo k tomu, že společné prostory byly znečišťovány lidskými exkrementy. Budovy byly ve velmi špatném technickém i hygienickém stavu a pro řadu obyvatel představovaly symbol dlouhodobého úpadku této části města.
Dnes byste tyto domy jen stěží poznali! Plzeň totiž dokončila kompletní revitalizaci objektů v Tylově ulici č. 51 a 53, díky které vzniklo 17 nájemních bytů a dva nebytové prostory.
Rekonstrukce objektů z počátku 20. století trvala od prosince 2024 do června 2026 a vyžádala si investici 61 milionů korun. Slavnostní otevření domů se uskutečnilo právě dnes, tedy v úterý 23. června.
"Rekonstrukce domů v Tylově ulici je dalším krokem v dlouhodobém úsilí města o rozšiřování a zkvalitňování bytového fondu. Každý takový projekt nám pomáhá lépe reagovat na vysokou poptávku po městském bydlení a nabídnout Plzeňanům moderní a dostupné bydlení. Současně tyto investice přispívají k postupnému zvelebování této části města," uvedl primátor města Plzně Roman Zarzycký.
Radní pro oblast bytovou včetně sociálního a dostupného bydlení Světlana Budková upozornila, že oba domy byly před zahájením prací ve značně nevyhovujícím technickém stavu. "Přistoupili jsme tak k jejich rekonstrukci s cílem zachovat obytnou funkci domů a citlivě obnovit městskou zástavbu. Součástí projektu byla nejen modernizace všech vnitřních prostor, ale také realizace dvou přístaveb s osobními výtahy ve dvoře. Díky nim jsou objekty nově bezbariérově přístupné rovněž z vnitrobloku. Rekonstrukcí prošel i společný dvůr, který získal upravenou a důstojnou podobu," popsala.
Původně se v obou domech nacházelo celkem 18 bytových jednotek různé velikosti a kvality. V rámci rekonstrukce byly dispozice bytů přepracovány tak, aby odpovídaly současným nárokům na bydlení. Nově je tak v objektech 17 bytů o dispozicích 1+1, 2+1 a 3+kk s podlahovou plochou od 48 do 69 metrů čtverečních. "Všechny byty jsou vybaveny zařízenými koupelnami a novými kuchyňskými linkami. Jejich součástí jsou dřezy s baterií, elektrické trouby, indukční varné desky, digestoře a příprava pro připojení myčky nádobí. Oba domy jsou navíc propojeny novým systémem technického zázemí včetně společného zdroje tepla a teplé vody," sdělila Světlana Budková.
Z celkového počtu 17 bytů bylo sedm nabídnuto v režimu registrace žadatelů o městské bydlení a deset bytů prostřednictvím standardního výběrového řízení bez registrace. Základní nájemné v nově zrekonstruovaných bytech bylo stanoveno na 158,62 koruny za metr čtvereční měsíčně. Záměr na obsazení všech bytů byl vyvěšen na úřední desce a webu města https://byty.plzen.eu/ s registrací do 17. 5. a bez registrace do 31. 5 2026. Noví nájemníci se budou moci nastěhovat už od 1. 7. a 1. 8 2026.
Rekonstrukci prováděla společnost BIS, a.s. a město Plzeň za ni zaplatí 61 milionů korun s DPH.